Başarı İstatistik Bir Sonuçtur

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Başarı Sayısal bir sonuçturBaşarı istatistik bir sonuçtur

Dil açısından bakıldığında başarı bir nominalizasyon. Nominalizasyonlar her insanın zihninde farklı sübjektif sonuçlar ortaya çıkaran kelimelerdir diyebiliriz.  Fiiller ise her insanın beyninde aynı sonuçları ortaya çıkarır. Gitmek fiili bulunulan bir yerden gidilmek istenen bir yere doğru hareket etmeyi ifade eder, her insanın zihninde.

Benim başarım, senin başarın, onun başarısı, farklı olduğu için herkes tarafından  farklı algılanacaktır. Bu kavramın çok kullanıldığını, önemsendiğini ve çokça kullanıldığını ve yazıldığını ve kutsandığını, aynı zamanda tüketildiğini görüyoruz. Elde edilen sonuçlarda, sınavlarda, maçlarda hep başarı kelimesi kullanılıyor. Başarılı olduğunuzda siz ve çevreniz sevinirken, başarısız olduğunuzda önemli tepkilerle karşılaşabiliyorsunuz.

Başarı bazen bir araba, bazen alınan bir ev, iyi bir karne sınavda alınan sonuç ortaya çıkıyor. Ancak evlilik veya flörtler için başarı kelimesi kullanılmıyor. “Onun ne kadar güzel bir evliliği var” veya "güzel giden bir birlikteliği var” denebilir, ya da" beraberliği".

Başarı Sayısaldır

Başarı genellikle sayısal sonuçlara ulaşılan içeriklerde önem kazanıyor. Sınav sonucu, futbol maçı sonucu, başketbol maçı sonucu, atletizm dereceleri, dünya rekorları, kayakta alınan dereceler, çalıştığınız kurumlarda ulaştığınız ve ulaşamadığınız hedefler, şirket karları veya zararları hepsi sayısal sonuçları ifade eder. Arabanız, yaşadığınız eviniz, aldığınız maaş, gittiğiniz restoranlar, stadyumdaki locanız sayısal değerler içeren başarı ölçütleri. Sayısal değerler çok önemsenecektir. Bazen saniyeler, dakikalar, bazen sınavlarda alınan puanlar, bazen de yüzdeler veya milyonlarca dolarlar. Hepsi sayısal sonuçlarla ilgilidir.

Kendilerini başarısız görenler tuttukları futbol takımının başarısında, bir insanın veya liderin başarısında, kendi çocuğunun başarısında kendilerini başarılıymış gibi hissetmeye çalışacaklardır.Ancak  bu durum başarısızlık duygusu ya da değersizlikle ilgili sorunları çözmeyeceği gibi, başarısız sonuçlarda ise, oldukça sert tepkiler ortaya çıkacaktır.

 Hissetmek ve Duygular

Halbuki iyi ya da kötü hissetmenin sayısal bir değeri yoktur. “Bugün nasılsın?” sorusuna, “%44 kendimi iyi hissediyorum” veya “%66 kendimi kötü hissediyorum” gibi bir cevap almamız mümkün değildir. Sayılar iyi bir duygu yaratabilir ama duyguları tam olarak ifade edemezler. Sayısal sonuçlar itibarı ile çok başarılı olan ama yine de kendisini iyi hissedemeyen çok sayıda insanın çevrenizde olduğunu görebilirsiniz. Buna ait sayısız örnek verilebilir. Bu örnekleri sitedeki yazıları okuyarak görebilirsiniz. (Steve Jobs ve benzeri yazılar)

Bugünkü haberlerde 3 aylık büyüme rakamları açıklandı. Türkiye son üç ayda %11 büyümüş. Bu büyük bir başarı. Ancak Türk insanın hissettiği huzursuzluklar ve korkular son dönemlerde yaşananlardan ne kadar arttığına dair sayısal sonuçlara ulaşabilmek mümkün olmayacaktır. Bunların ne durumda olduğunu kendi duygularınızı gözden geçirerek fark edebilirsiniz.

Başarı ve sayısal sonuçlar önemli. Ama sevginin, duygunun, hissedilenlerin sayısal değeri olmayacaktır ve sadece o an ile ilgilidir. Başarılı olmaya çalışırken, duygularınızı yaşamanız, sevdiğiniz ve iyi hissedeceğiniz işleri yapmanız hayatınızı çok daha güzel hale güzel, eğlenceli ve keyifli bir gale getirebilir. Aksi takdirde bir bilgisayar işletim sistemi gibi “android” bir hayat yaşamaya devam edebilirsiniz.

Tarkan

Tarkan'ın bugünlerde sayısal olarak çok başarılı olan şarkısının ardında duygu yatmaktadır. “Kalbime iyi geldin” cümlesi ile taşınan duygu sayısal başarıyı ortaya çıkarması ilginç bir karşıtlık olarak ortaya çıkmaktadır.

Sevgiyi, duyguyu anlatan, hikayesi olan duygu taşıyan davranışlar veya işler, sizi istediğinizin çok daha ötesine taşıyabilir. Duygusu olan bir hayatı, ya da yaratacağınız kendi kişisel tarihinizi bugünden yaşamaya başlamanız değişimi ortaya çıkarabilir.

Değişim gerçekleşmiyorsa, biz buradayız.

Cengiz Eren,

NLP Uzmanı ve Eğitmeni

http://www.erenlp.com

İlgili Linkler:

 

TOP